EEU-FC1C222S
Part Number
EEU-FC1C222S
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
EEU-FC1C222S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEU-FC1C222S PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series FC
Capacitance 2200µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.764A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.205A @ 100kHz
Impedance 29 mOhms
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)