EEU-EB2C101
| Part Number | EEU-EB2C101 |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL |
EEU-EB2C101 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | EEU-EB2C101 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electronic Components |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | EB |
| Capacitance | 100µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 160V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 583mA @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.06A @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Quick Inquiry
| In Stock | 10176 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
