EEF-CD1B100CR
Part Number
EEF-CD1B100CR
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 12.5V SMD
EEF-CD1B100CR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEF-CD1B100CR PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series SP-Cap CD
Type Polymer
Capacitance 10µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 12.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)