EEE-TP1V101AP
Part Number
EEE-TP1V101AP
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
EEE-TP1V101AP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-TP1V101AP PCB Footprint and Symbol
Series TP
Capacitance 100µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 175.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 270mA @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)