EEE-HD1V220AP
Part Number
EEE-HD1V220AP
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
EEE-HD1V220AP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-HD1V220AP PCB Footprint and Symbol
Series HD-V
Capacitance 22µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency 55mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 93.5mA @ 10kHz
Impedance 4 Ohms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)