EEE-FK1C471AP
Part Number
EEE-FK1C471AP
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
EEE-FK1C471AP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-FK1C471AP PCB Footprint and Symbol
Series FK
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 390mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 600mA @ 100kHz
Impedance 160 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)