EEE-FC1E330P
Part Number
EEE-FC1E330P
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
EEE-FC1E330P Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EEE-FC1E330P PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series FC
Capacitance 33µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 105mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 140mA @ 100kHz
Impedance 1 Ohms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)