ECA-1HM102B
Part Number
ECA-1HM102B
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
ECA-1HM102B Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECA-1HM102B PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series M
Capacitance 1000µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.05A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.785A @ 10kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)