DSP2A-DC12V
Part Number
DSP2A-DC12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
DSP2A-DC12V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DSP2A-DC12V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory Power Relays, Over 2 Amps
Series DSP
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 5A
Switching Voltage 250VAC, 30VDC - Max
Coil Current 25.0mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10ms
Release Time 5ms
Operating Temperature -40°C ~ 60°C