DS4550E
| Part Number | DS4550E |
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC GPIO 9BIT NV I2C & JTAG TSSOP |
DS4550E Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | DS4550E PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Maxim Integrated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | I/O Expanders |
| Series | - |
| Number of I/O | 9 |
| Interface | I²C, JTAG |
| Interrupt Output | No |
| Features | EEPROM, POR |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | 16mA |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 230 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
