DH-5R5D474T
Part Number
DH-5R5D474T
Manufacturer
Elna America
Category
Capacitors
Description
CAP 470MF -20% +80% 5.5V T/H
DH-5R5D474T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DH-5R5D474T PCB Footprint and Symbol
Brand Elna America
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series DH
Capacitance 470mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.846" Dia (21.50mm)
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C