DA56-11SRWA
Part Number
DA56-11SRWA
Manufacturer
Kingbright
Category
Display Modules
Description
DISPLAY 660NM RED 2DIG 0.56"" TH
DA56-11SRWA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DA56-11SRWA PCB Footprint and Symbol
Brand Kingbright
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Character and Numeric
Series -
Display Format -
Number of Characters 2
Size / Dimension 0.750" H x 0.984" W x 0.315" D (19.05mm x 25.00mm x 8.00mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Display Type 7-Segment
Common Pin Common Anode
Color Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V
Current - Test 20mA
Millicandela Rating 28mcd
Wavelength - Peak 660nm
Power Dissipation (Max) 75mW
Package / Case 18-DIP (0.600", 15.24mm)