D25K2K5E
Part Number
D25K2K5E
Description
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 25W
D25K2K5E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D25K2K5E PCB Footprint and Symbol
Series Dividohm®210
Resistance 2.5 kOhms
Power (Watts) 25W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length 2.000" (50.80mm)