D25K15KE
Part Number
D25K15KE
Manufacturer
Ohmite
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
RESISTOR POWER ADJ 15K OHM 25W
D25K15KE Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D25K15KE PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Power Resistor
Series Dividohm®210
Resistance 15 kOhms
Power (Watts) 25W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length 2.000" (50.80mm)