D225K5R0E
Part Number
D225K5R0E
Manufacturer
Ohmite
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
RESISTOR POWER ADJ 5 OHM 225W
D225K5R0E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D225K5R0E PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Power Resistor
Series Dividohm®210
Resistance 5 Ohms
Power (Watts) 225W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length 10.500" (266.70mm)