D12K2R0E
Part Number
D12K2R0E
Manufacturer
Ohmite
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 12W
D12K2R0E Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models D12K2R0E PCB Footprint and Symbol
Brand Ohmite
Product Line Passive Components
Subcategory Adjustable Power Resistor
Series Dividohm®210
Resistance 2 Ohms
Power (Watts) 12W
Tolerance ±10%
Adjustment Type Slide
Diameter 0.313" OD, 0.187" ID (7.94mm x 4.76mm)
Length 1.750" (44.45mm)