CVCO55BE-3150-3250
Part Number
CVCO55BE-3150-3250
Manufacturer
Crystek
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
VCO 3200MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
CVCO55BE-3150-3250 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55BE-3150-3250 PCB Footprint and Symbol
Brand Crystek
Product Line Passive Components
Subcategory Voltage Controlled Oscillators (VCOs)
Series CVCO55
Frequency Range 3150 ~ 3250MHz
Frequency - Center 3200MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3V ~ 4.7V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -20
Icc Max 35mA
Pushing (MHz/V) 5
Power (dBm) 4 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -98
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.150" (3.81mm)