CS82C54-10Z96
Part Number
CS82C54-10Z96
Manufacturer
Renesas Electronics America Inc.
Category
Clock & Timer ICs
Description
IC OSC PROG TIMER 10MHZ 28PLCC
CS82C54-10Z96 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CS82C54-10Z96 PCB Footprint and Symbol
Brand Renesas Electronics America Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory Programmable Timers and Oscillators
Series -
Type Programmable Timer
Count -
Frequency 10MHz
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Current - Supply 10mA
Operating Temperature 0°C ~ 70°C