CP30TD1-12A
Part Number
CP30TD1-12A
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Transistors
Description
DIP-CIB MOD 600V 30A
CP30TD1-12A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CP30TD1-12A PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 30A
Power - Max 114W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 30A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.36nF @ 10V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -20°C ~ 150°C (TJ)