CMKZ5250B TR
Part Number
CMKZ5250B TR
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ZENER TRPL ISO SOT-363
CMKZ5250B TR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CMKZ5250B TR PCB Footprint and Symbol
Brand Central Semiconductor Corp
Product Line Semiconductors
Subcategory Zener Diodes - Arrays
Series -
Configuration 3 Independent
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
Tolerance ±5%
Power - Max 200mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)