CMF55100R00BEEB
| Part Number | CMF55100R00BEEB |
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Category | Resistors |
| Description | RES 100 OHM 1/2W 0.1% AXIAL |
CMF55100R00BEEB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CMF55100R00BEEB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Dale |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Through Hole Resistors |
| Series | CMF |
| Resistance | 100 Ohms |
| Tolerance | ±0.1% |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Composition | Metal Film |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 25965 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
