CMA50P1600FC
Part Number
CMA50P1600FC
Manufacturer
IXYS
Category
Thyristors
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1600V I4-PAC
CMA50P1600FC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CMA50P1600FC PCB Footprint and Symbol
Brand IXYS
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs - Modules
Series -
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 50A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 79A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 80mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 720A, 780A
Current - Hold (Ih) (Max) 100mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)