CM150TU-12H
Part Number
CM150TU-12H
Description
IGBT MOD 6PAC 600V 150A U SER
CM150TU-12H Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM150TU-12H PCB Footprint and Symbol
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 150A
Power - Max 600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 13.2nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)