CM150EXS-24S
Part Number
CM150EXS-24S
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Transistors
Description
IGBT 1200V 150A 1150W MODULE
CM150EXS-24S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM150EXS-24S PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 150A
Power - Max 1150W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.25V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 15nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)