CM150DY-34A
Part Number
CM150DY-34A
Description
IGBT MOD DUAL 1700V 150A A SER
CM150DY-34A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM150DY-34A PCB Footprint and Symbol
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 150A
Power - Max 1600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.8V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 37nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)