CM150DU-24H
Part Number
CM150DU-24H
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Transistors
Description
IGBT MOD DUAL 1200V 150A U SER
CM150DU-24H Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM150DU-24H PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series IGBTMOD™
IGBT Type -
Configuration Half Bridge
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 150A
Power - Max 890W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 3.7V @ 15V, 150A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 22nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)