CM100RX-24S
Part Number
CM100RX-24S
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Transistors
Description
IGBT MOD 7PAC 1200V 100A NX SER
CM100RX-24S Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM100RX-24S PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series IGBTMOD™
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200V
Current - Collector (Ic) (Max) 100A
Power - Max 750W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.15V @ 15V, 100A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 10nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)