CDLL3041
| Part Number | CDLL3041 |
| Manufacturer | Microsemi Corporation |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE ZENER 75V 1W DO213AB |
CDLL3041 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CDLL3041 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Zener Diodes - Single |
| Series | - |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 75V |
| Tolerance | ±20% |
| Power - Max | 1W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 175 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 56V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AB, MELF |
| Supplier Device Package | DO-213AB |
Quick Inquiry
| In Stock | 440 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
