CDLC351E2R7T11
| Part Number | CDLC351E2R7T11 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP 350F 0% +20% 2.7V T/H |
CDLC351E2R7T11 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CDLC351E2R7T11 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors |
| Series | CDLC |
| Capacitance | 350F |
| Tolerance | 0%, +20% |
| Voltage - Rated | 2.7V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.2 mOhm |
| Lifetime @ Temp | 1500 Hrs @ 65°C |
| Termination | PC Pins |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - 4 Lead |
| Lead Spacing | 0.795" (20.20mm) |
| Size / Dimension | 1.311" Dia (33.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.421" (61.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
Quick Inquiry
| In Stock | 200 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
