CD50CNF06NO
| Part Number | CD50CNF06NO |
| Manufacturer | Carlo Gavazzi Inc. |
| Category | Proximity Sensors |
| Description | SENSOR PROX CAPACITIVE 6MM MOD |
CD50CNF06NO Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CD50CNF06NO PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Carlo Gavazzi Inc. |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Proximity Sensors |
| Series | CD |
| Sensor Type | Capacitive |
| Sensing Distance | 0.236" (6mm) |
| Output Type | NPN-NC, 3-Wire |
| Response Frequency | 10Hz |
| Shielding | Shielded |
| Material - Body | Plastic |
| Voltage - Supply | 10V ~ 30V |
| Termination Style | Cable with Connector |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| Ingress Protection | IP67, NEMA 1,3,4,6,13 |
| Indicator | No Indicator |
| Package / Case | Module |
Quick Inquiry
| In Stock | 319 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
