CD4042BNSR
| Part Number | CD4042BNSR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC QUAD CLOCKED D LATCH 16SO |
CD4042BNSR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CD4042BNSR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Latches |
| Series | 4000B |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Circuit | 1:1 |
| Output Type | Differential |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Independent Circuits | 4 |
| Delay Time - Propagation | 40ns |
| Current - Output High, Low | 6.8mA, 6.8mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SO |
Quick Inquiry
| In Stock | 347 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
