CD17FD121JO3F
Part Number
CD17FD121JO3F
Description
CAP MICA 120PF 5% 500V RADIAL
CD17FD121JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD17FD121JO3F PCB Footprint and Symbol
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CD17
Capacitance 120pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.370" (9.40mm)