CB1F-M-12V
Part Number
CB1F-M-12V
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
CB1F-M-12V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CB1F-M-12V PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory Automotive Relays
Series CB
Coil Type Non Latching
Coil Current 117mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40A
Switching Voltage 14VDC - Nom
Must Operate Voltage 7 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15ms
Release Time 15ms
Features Sealed - Flux Protection
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C