CAS325M12HM2
| Part Number | CAS325M12HM2 |
| Manufacturer | Cree/Wolfspeed |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2N-CH 1200V 444A MODULE |
CAS325M12HM2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CAS325M12HM2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Cree/Wolfspeed |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | Z-REC™ |
| FET Type | 2 N-Channel (Half Bridge) |
| FET Feature | Silicon Carbide (SiC) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 1200V (1.2kV) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 444A (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.3mOhm @ 400A, 20V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 105mA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1127nC @ 20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | - |
| Power - Max | 3000W |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Mounting Type | - |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | Module |
Quick Inquiry
| In Stock | 389 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
