CAS 25-NP
| Part Number | CAS 25-NP |
| Manufacturer | LEM |
| Category | Specialized Sensors |
| Description | SENSOR CURRENT FLUX 25A AC/DC |
CAS 25-NP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CAS 25-NP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | LEM |
| Product Line | Sensors |
| Subcategory | Current Sensors |
| Series | CAS |
| For Measuring | AC/DC |
| Sensor Type | Flux Gate, Closed Loop |
| Current - Sensing | 25A |
| Number of Channels | 1 |
| Output | Ratiometric, Voltage |
| Sensitivity | 25mV/A |
| Frequency | 300kHz |
| Linearity | ±1% |
| Accuracy | ±0.8% |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Response Time | 0.3µs |
| Current - Supply (Max) | 20mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Module |
| Supplier Device Package | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 1539 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
