CA052X103K5RAC7800
Part Number
CA052X103K5RAC7800
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 0508
CA052X103K5RAC7800 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CA052X103K5RAC7800 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series X
Capacitance 10000pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 2
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings AEC-Q200
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Size / Dimension 0.083" L x 0.051" W (2.10mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)