C901U331KVYDAA7317
Part Number
C901U331KVYDAA7317
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP CER 330PF 400VAC Y5P RADIAL
C901U331KVYDAA7317 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C901U331KVYDAA7317 PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series C900AH SFTY X1-400 Y1-400
Capacitance 330pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 400VAC
Temperature Coefficient Y5P (B)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Features -
Ratings X1, Y1
Applications Safety
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)