C1812C124M1UACTU
Part Number
C1812C124M1UACTU
Manufacturer
KEMET
Category
Capacitors
Description
CAP CER 0.12UF 100V Z5U 1812
C1812C124M1UACTU Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models C1812C124M1UACTU PCB Footprint and Symbol
Brand KEMET
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series SMD Comm Z5U
Capacitance 0.12µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient Z5U
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.043" (1.10mm)