BSM180D12P3C007
Part Number
BSM180D12P3C007
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Category
Transistors
Description
SIC POWER MODULE
BSM180D12P3C007 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BSM180D12P3C007 PCB Footprint and Symbol
Brand Rohm Semiconductor
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - Arrays
Series -
FET Type 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id 5.6V @ 50mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 900pF @ 10V
Power - Max 880W
Operating Temperature 175°C (TJ)