BAS40-05-TP
Part Number
BAS40-05-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23
BAS40-05-TP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BAS40-05-TP PCB Footprint and Symbol
Brand Micro Commercial Co
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Arrays
Series -
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 40mA
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr) 5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200nA @ 30V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C