B43888C2476M003
Part Number
B43888C2476M003
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM RADIAL
B43888C2476M003 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B43888C2476M003 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series B43888
Capacitance 47µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 1A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)