B41896C7108M008
Part Number
B41896C7108M008
CAP ALUM RADIAL
B41896C7108M008 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B41896C7108M008 PCB Footprint and Symbol
Series B41896
Capacitance 1000µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) 152 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.34A @ 100kHz
Impedance 21 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)