B41888C4398M004
Part Number
B41888C4398M004
CAP ALUM RADIAL
B41888C4398M004 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B41888C4398M004 PCB Footprint and Symbol
Series B41888
Capacitance 3900µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
ESR (Equivalent Series Resistance) 19 mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.35A @ 100kHz
Impedance 17 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)