B41858D7158M008
Part Number
B41858D7158M008
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM RADIAL
B41858D7158M008 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B41858D7158M008 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Electrolytic Capacitors
Series B41858
Capacitance 1500µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) 101 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 2.858A @ 100kHz
Impedance 25 mOhms
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)