B32794D3505KZ9
| Part Number | B32794D3505KZ9 |
| Manufacturer | TDK-EPCOS |
| Category | Capacitors |
| Description | CAPACITOR |
B32794D3505KZ9 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | B32794D3505KZ9 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK-EPCOS |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | B32794 |
| Capacitance | 5µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 700V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6.7 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |