AZ23C6V2-TP
Part Number
AZ23C6V2-TP
Manufacturer
Micro Commercial Co
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23
AZ23C6V2-TP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AZ23C6V2-TP PCB Footprint and Symbol
Brand Micro Commercial Co
Configuration 1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
Tolerance ±5%
Power - Max 300mW
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 2V