AS6C6264-55PCN
Part Number
AS6C6264-55PCN
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
Category
Memory ICs
Description
IC SRAM 64K PARALLEL 28DIP
AS6C6264-55PCN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AS6C6264-55PCN PCB Footprint and Symbol
Brand Alliance Memory, Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory Memory
Series -
Memory Type Volatile
Memory Format SRAM
Technology SRAM - Asynchronous
Memory Size 64Kb (8K x 8)
Memory Interface Parallel
Clock Frequency -
Write Cycle Time - Word, Page 55ns
Access Time 55ns
Voltage - Supply 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)