AS3661
| Part Number | AS3661 |
| Manufacturer | ams |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC LED DRIVER AS3661 WLP |
AS3661 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AS3661 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ams |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | LED Drivers |
| Series | - |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Switched Capacitor (Charge Pump) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 9 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.7V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | - |
| Current - Output / Channel | 25.5mA |
| Frequency | 1.25MHz |
| Dimming | I²C |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 25-UFBGA, WLCSP |
| Supplier Device Package | 25-WLCSP (2.3x2.3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 432 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
