ARS30A03X
Part Number
ARS30A03X
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
ARS (RS) HIGH FREQUENCY RELAY (T
ARS30A03X Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ARS30A03X PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory High Frequency (RF) Relays
Series ARS
Coil Type Non Latching
Coil Current 66.7mA
Coil Voltage 3VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 500mA
Switching Voltage 30VDC - Max
Must Operate Voltage 2.25 VDC
Must Release Voltage 0.3 VDC
Operate Time 10ms
Release Time 6ms
Features -
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Operating Temperature -40°C ~ 70°C