ARA220A12
| Part Number | ARA220A12 |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works |
| Category | Relays |
| Description | RELAY RF DPDT 1A 12V |
ARA220A12 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ARA220A12 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Panasonic Electric Works |
| Product Line | Power |
| Subcategory | High Frequency (RF) Relays |
| Series | ARA |
| Coil Type | Latching, Dual Coil |
| Coil Current | 11.7mA |
| Coil Voltage | 12VDC |
| Contact Form | DPDT (2 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 1A |
| Switching Voltage | 30VDC - Max |
| Must Operate Voltage | 9 VDC |
| Must Release Voltage | - |
| Operate Time | 4ms |
| Release Time | 4ms |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Termination Style | Gull Wing |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |